T: +46 (0) 8-120 477 50 | E: sales@prooptix.se
 
 
 
DAC & AOC

Specialister på MPO / MTP-lösningar för högprestanda nätverk

 

MPO (Multi-fibre push on) ger ett flertal fördelar för datacenter. En av fördelarna är att hanteringen av kablage för rack förenklas då MPO-lösningen kräver avsevärt färre kablar. Det innebär färre komponenter att hantera och färre kablar som kan störa kylningen. MPO är ett moduluppbyggt system vilket gör det snabbt och enkelt att utöka kapacitet och nätverk. En snabbare och smidigare installation ger kostnadseffektivitet som möjliggör högre hastigheter.

 

Kompletta MPO / MTP
lösningar

 

Pro Optix erbjuder ett komplett MPO/MTP system med färdigkontakterade multimode, OM3 / OM4 eller singelmode, OS1 / OS2, fiberkablar. Det finns många varianter, t.ex. Type A / B, Harness, Trunk, Standard, Elite / Loss osv.

Vi erbjuder också kassetter med LC, SC UPC / APC med MPO / MTP-kontakter färdiga att monteras i 19” rack med plats för upp till 144 fiberanslutningar i en enhet. Lösningarna kan helt anpassas efter dina behov.

Pro Optix MPO-lösningar är kompatibla att stödja transceivers enligt Multi-Source Agreement (MSA) och tillverkade och testade enligt ISO-standard.

Pro Optix MPO / MTP
produkter

 

  MPO / MTP kassetter
  MPO / MTP 19” rackpaneler
  MPO High density paneler
  MPO Breakouts
  MPO Trunkkablar
  MPO-LC Harness kablar
  MTP Trunkkablar
  MTP-LC Harness kablar
  MTP Conversion kablar

Optical Peace of Mind från Pro Optix

 

Pro Optix ser till att alla produkter är kompatibla, noggrant testade, har garanti och att tillverkaren är ISO-certifierad. MPO/MTP-lösningar tillverkas i enlighet med Multi-Source Agreement (MSA) och finns precis som övriga Pro Optix produkter för snabb levereras.

 

100%
kompatibelt

Omfattande
garantier

Support på plats
& Teknisk support

Stort lager /
leverans samma dag

Design av
nätverkslösningar

MPO
Standards

Nästa steg?

 
 

SÖK EFTER SPECIFIKA PRODUKTER I VÅR KUNDPORTAL >
 

I vår kundportal kan du söka och filtrera på olika parametrar för att hitta de produkter som motsvarar dina önskemål. Logga in och få tillgång till priser, lagerstatus och orderhistorik. Kontakta oss om du behöver support, vi hjälper gärna till.

TEKNISK INFORMATION
OM OPTISKA
TRANSCEIVERS >
 

Mer information kan du hitta på sidorna för optiska transceivers, inklusive komplett lista med kompatibla fabrikat, vår kvalitetssäkringsprocess samt verktyg för produkturval/ filtrering av olika parametrar.

KONTAKTA
Pro Optix
NU > >
 

Vårt team av specialister hjälper dig med alla dina frågor om våra produkter och lösningar. Vi hjälper dig med teknisk säljsupport under säljprocessen och projektet för att ett ge dig bästa möjliga förutsättningar för ett framgångsrikt projekt.

 
 

Prenumerera på nyhetsbrev