T: +46 (0) 8-120 477 50 | E: sales@prooptix.se
 
 
Följ oss på LinkedIn Kontakta oss Optiska Nyheter Bli Kund
 
 
 

Pro Optix
200G Transceivers

Optiska transceivers med hög prestanda

 
200G Transceivers

Krav på mer data driver ökande dataöverföringshastigheter

Efterfrågan av högre hastigheter har till stor del drivits av den ökande mängden data som krävs av molnapplikationer, streamingtjänster och online-spel samt tillgänglighet till allt mer avancerade datacenter och sammankopplade serverkluster som levererar mer kapacitet. Pro Optix erbjuder ett stort utbud av högpresterande optiska transceivers inklusive 200G-transceivers som är kompatibla med bland annat Cisco, Arista, Juniper och Huawei. Fler kompatibla plattformar kommer att finnas tillgängliga för leverans inom kort så kontakta teamet på Pro Optix för de senaste uppdateringarna.

Pro Optix erbjuder också ett stort utbud av optiska transceivers för 100G och 400G, du kan följa länkarna nedan. Om du vill ha de senaste nyheterna om fiberoptiska lösningar kan du registrera dig på vår mejllista. Du kan också söka efter enskilda produkter på vår kundportal här.

+ Visa 100G Transceivers
 
+ Visa 400G Transceivers

QDD optiska Transceivers (200G)

 

QDD är en förkortning för Quad Small Form Factor Pluggable Double Density. Både dess optiska och elektriska gränssnitt använder åtta 25G-kanaler med NRZ-modulering. Detta möjliggör överföringshastigheter på upp till 200G över aktiva optiska kablar, parallell multimode- och singlemode-fiber. QSPF-DD är också bakåtkompatibel med 100G QSFP28 samt 40G QSFP+ och standarden är kompatibel med flera olika kontakttyper inklusive MPO-12, MPO-16, duplex LC och dual CS. Pro Optix QDD-transceivers finns med kompabilitet för 200G och 400G samt med en räckvidd upp till 10 km och som aktiva optiska kablar.

QSFP56 optiska Transceivers

 

Samtidigt som man behåller samma formfaktor och därmed bakåtkompatibiliteten med QSFP28 och QSFP+, tar QSFP56 nästa kliv framåt jämfört med sina föregångare genom att möjliggöra hastigheter upp till 200G. Antingen genom att använda parallella fibrer och 8 våglängder på 25G eller genom att använda fördelarna med PAM4-modulering och en intern multiplexer för att skicka 4 våglängder på 56G. QSFP56 finns i flera olika konfigurationer med en räckvidd som sträcker sig från 100m med OM4 till 10 km med OS2 samt aktiva optiska kablar och breakoutkablar. Finns med LC- eller MPO-12-kontakt.

 

Vårt QSFP 200G Transceiversortiment

 

Transceiverteckenförklaring:

 
Hastighet Hastighet
Våglängd Våglängd
Räckvidd Räckvidd
Power Budget Power Budget
 
 
SM/MM SM/MM
Laser/Sändare (Tx) Laser/Sändare (Tx)
Mottagare Mottagare
Kontakt Kontakt
 
 
 

QSFP56 200G SR4 Optiska Transceiver

 
QSFP56 200G SR4

QSFP56 200G SR4
Kundportal >

Speed 200GBASE-SR4 SMM/MM MM
Wavelength 850 nm Speed VCSEL
Reach 100m Receiver PIN
Power Budget 4 dB Connector MPO-12
MPO-OM4 Cable

MPO-OM4 Cable
Kundportal >

  
 
Klicka här för att se hela sortimentet av 200G optiska transcivers >
  
  

QSFP56 200G FR4 Optiska Transceiver

 
QSFP56 200G FR4

QSFP56 200G FR4
Kundportal >

Speed 200GBASE-FR4 SMM/MM SM
Wavelength 1271-1331 nm Speed EML
Reach 2km Receiver PIN
Power Budget 4.3 dB Connector LC
OS2 Fiber Cable

OS2 Fiber Cable
Kundportal >

  
 
Klicka här för att se hela sortimentet av 200G optiska transcivers >
  
  

QSFP56 200G LR4 Optiska Transceiver

 
QSFP56 200G LR4

QSFP56 200G LR4
Kundportal >

Speed 200GBASE-LR4 SMM/MM SM
Wavelength 1296-1309 nm Speed DFB
Reach 10km Receiver PIN
Power Budget 7.3 dB Connector LC
OS2 Fiber Cable

OS2 Fiber Cable
Kundportal >

  
 
Klicka här för att se hela sortimentet av 200G optiska transcivers >
  
  

QDD 200G PSM8 Optiska Transceiver

 
QDD 200G PSM8

QDD 200G PSM8
Kundportal >

Speed 2x100GBASE-PSM4 SMM/MM SM
Wavelength 1310 nm Speed DFB
Reach 10km Receiver PIN
Power Budget 4.5 dB Connector MPO-24
MPO-OS2 Cable

MPO-OS2 Cable
Kundportal >

  
 
Klicka här för att se hela sortimentet av 200G optiska transcivers >
  
  

QDD 2x100G CWDM4 Optiska Transceiver

 
QDD 2x100G CWDM4

QDD 2x100G CWDM4
Kundportal >

Speed 2x100GBASE-CWDM4 SMM/MM SM
Wavelength 1271-1331 nm Speed DFB
Reach 2km Receiver PIN
Power Budget 5 dB Connector 2xCS
CS/UPC Cables

CS/UPC Cables
Kundportal >

  
 
Klicka här för att se hela sortimentet av 200G optiska transcivers >
  
  

QDD 2x100G 4WDM-10 Optiska Transceiver

 
QDD 2x100G 4WDM-10

QDD 2x100G 4WDM-10
Kundportal >

Speed 2x100GBASE-4WDM-10 SMM/MM SM
Wavelength 1271-1331 nm Speed DFB
Reach 10km Receiver PIN
Power Budget 7.5 dB Connector 2xCS
CS/UPC Cables

CS/UPC Cables
Kundportal >

  
 
Klicka här för att se hela sortimentet av 200G optiska transcivers >
  
  

QDD 2x100G LR4 Optiska Transceiver

 
QDD 2x100G LR4

QDD 2x100G LR4
Kundportal >

Speed 2x100GBASE-LR4 SMM/MM SM
Wavelength 1296-1309 nm Speed DFB
Reach 10km Receiver PIN
Power Budget 6.3 dB Connector 2xCS
CS/UPC Cables

CS/UPC Cables
Kundportal >

  
 
Klicka här för att se hela sortimentet av 200G optiska transcivers >
  
  
 

Optical peace of mind från Pro Optix

Pro Optix ser till att alla produkter är kompatibla, noggrant testade, ISO certifierad produktion och Fair Trade. Det innebär att vi tar ansvar för hur våra produkter är tillverkade och att de fungerar som utlovat med garantier från 3 år till livstid. Precis som övriga lagerhållna Pro Optix produkter kan vi leverera samma dag.

kompatibelt
100%
kompatibelt
garantier
Omfattande
garantier
Teknisk support
Support på plats
& Teknisk support
Stort lager
Stort lager /
leverans samma dag
ISO certifierad
ISO certifierad
produktion
Remote omkodning
Remote omkodning med
uppdaterad kod-databas
 
 
 

Nästa steg?

 
 

Fibre Optical Solutions

I vår kundportal kan du söka och filtrera på olika parametrar för att hitta de produkter som motsvarar dina önskemål. Logga in och få tillgång till priser, lagerstatus och orderhistorik. Kontakta oss om du behöver support, vi hjälper gärna till.

 
 
 
 
Sök efter specifika
produkter I
vår kundportal >

Fibre Optical Solutions

Mer information kan du hitta på sidorna för optiska transceivers, inklusive komplett lista med kompatibla fabrikat, vår kvalitetssäkringsprocess samt verktyg för produkturval/ filtrering av olika parametrar.

 
 
 
 
 
Teknisk information
om optiska
transceivers >

Fibre Optical Solutions

Vårt team av specialister hjälper dig med alla dina frågor om våra produkter och lösningar. Vi hjälper dig med teknisk säljsupport under säljprocessen och projektet för att ett ge dig bästa möjliga förutsättningar för ett framgångsrikt projekt.

 
 
 
Kontakta
Pro Optix
nu >
 
 

Prenumerera på nyhetsbrev