Följ oss på LinkedIn Kontakta oss Optiska Nyheter Bli Kund

Fiberoptiska
transceivers

Vi har levererat högkvalitativa, avancerade transceivers i över ett decennium

Transceivers för nätverksoperatörer, tjänsteleverantörer och andra företag

Högkvalitativa fiberoptiska transceivers är nyckeln för att kunna leverera ultrasnabba och tillförlitliga nätverksarkitekturer för dagens moderna företagsmiljöer. Pro Optix har ett brett sortiment av produkter och är specialister på fiberoptiska transceivers för tjänsteleverantörer, telekomoperatörer, stadsnätsoperatörer och företag av alla storlekar.

Med lång erfarenhet och ett brett utbud av noggrant kvalitetssäkrade produkter är Pro Optix det självklara valet av leverantör för högkvalitativa fiberoptiska lösningar i Europa, Mellanöstern och Afrika.

Brett sortiment av transceivers, stort lager och experter på området

Vi har fiberoptiska transceivers för alla sorters fiberinstallationer. Vårt breda sortiment täcker in allt från transceivers av singlemode-, multimode- och bidirectional-typ till CWDM & DWDM, tunable, PON och coherent.

I takt med ständigt växande behov av att arbeta på distans och användning av molntjänster, video och big data har kraven på ökad dataöverföringshastighet ökat avsevärt – och nu finns 800G tillgängligt med räckvidd från några enstaka meter upp till 300 mil. Vi har över ett decenniums erfarenhet av att leverera och designa tjänster för fibernätverk, och vårt stora lager i Europa är fyllt med produkter som ökar prestandan på ditt fiberoptiska nätverk.

Optical Transceivers

SFP
QSFP+
CFP
SFP+
QSFP28
CFP2
SFP28
QSFP56
CFP4
SFP56
QSFP-DD
X2
SFP-DD
OSFP
XENPAK
CSFP
AOC/DAC
XFP

+ Gå till kundportal

Optical Transceivers

Optical Peace of Mind från Pro Optix

Pro Optix ser till att alla produkter är kompatibla, noggrant testade, ISO certifierad produktion och Fair Trade. Det innebär att vi tar ansvar för hur våra produkter är tillverkade och att de fungerar som utlovat med garantier från 3 år till livstid. Precis som övriga lagerhållna Pro Optix produkter kan vi leverera samma dag.

100% kompatibelt
100%
kompatibelt
Omfattande garantier
Omfattande
garantier
Support
Support på plats
& Teknisk support
Leverans samma dag
Stort lager /
leverans samma dag
ISO certifierad
ISO certifierad
produktion
Remote omkodning
Remote omkodning med
uppdaterad kod-databas
 
 
 

Fiberoptiska transceivers för ditt projekt

Pro Optix erbjuder ett flertal fabrikat av fiberoptiska transceivers kompatibla med varandra: Cisco, HP, Huawei, Brocade, Juniper, Alcatel-Lucent, Arista, Extreme och många fler. Använd produktväljaren i vår kundportal för att snabbt hitta transceivers av de fabrikat du söker. Motsvarar produkterna i vårt sortiment inte dina specifika behov? Kontakta oss, så hjälper vi dig att ta fram en specialanpassad lösning!

Branschledande inom fiberoptiska lösningar –
100G-800G fiberoptiska transceivers

Många företag är idag helt beroende av tillgång till välfungerande online- och molntjänster för att kunna bibehålla sin produktivitet och konkurrenskraft. I takt med att mängden data som behöver överföras för att företagets mjukvara ska fungera som den ska ökar kraven på hastigheten hos företagets nätverk. Pro Optix har ett brett sortiment av transceivers allt från 100G till 800G som kan installeras i företagets datacenter. Vi erbjuder följande formfaktorer: CFP, CFP2, CFP4, QSFP28, QDD (QSFP-DD) och OSFP. Vi har också transceivers av coherent-typ för specialanpassade lösningar.

+ Läs mer om våra 100G-transceivrar
+ Läs mer om våra 200G-transceivrar
+ Läs mer om våra 400G-transceivrar

Optical Power Budget

Läs mer om hur du skapar din egen Optical Power Budget och vilka faktorer som påverkar beräkningen.

Skapa din egen Optical Power Budget >

Cisco
HP
Huawei
Brocade
Juniper
Alcatel
Arista
Extreme
Dell
IBM
Fortinet
Intel
Fujitsu
Avaya
H3C
Allied
D-Link
Transmode

Hitta kompatibla fabrikat via sökfunktionen i Pro Optix kundportal

+ Sök efter kompatibla fabrikat

Optical Transceivers

Optical Transceivers

Pro Optix support för fiberoptiska nätverksprojekt

Pro Optix hjälper dig utvärdera ditt fiberoptiska nätverksprojekt, vårt supportteam kan också hjälpa till att ta fram transceiver-specifikationer, specialanpassade produkter och ge förslag på alternativa installationsmetoder. Med vår breda branscherfarenhet säkerställer vi maximal prestanda i ditt fiberoptiska nätverk och maximerar därigenom värdet av din investering.

Kontakta Pro Optix >

Vilken typ av transceivers passar just ditt nätverk?

 
WDM Transceivers

WDM-transceivrar (CWDM & DWDM) Wavelength Division Multiplexing-transceivers

Maximera kapaciteten på din fiberoptiska infrastruktur med hjälp av vårt breda sortiment av CWDM- och DWDM-transceivers. Finns i flera olika varianter.

Läs mer >
PON

Passive Optical Network-transceivrar (PON) & PLC-splitters

Högkvalitativa fiberoptiska transceivers för högprestandafiber till hemmet (FTTH), tomtgränsen (FTTC) och byggnaden (FTTB).

Läs mer >
Pro Coder

Programmering och inställning av fiberoptiska transceivers

Pro Optix Pro Coder gör det möjligt för dig att programmera och ställa in dina transceivers för att snabbt och enkelt anpassas till din specifika applikation.

Läs mer >
Transceiver Blogs

Vilka är skillnaderna mellan SFP, SFP+ och SFP28 transceivers?

Det finns en mängd olika SFP-transceivers tillgängliga på marknaden. I den här artikeln tar vi en titt på skillnaderna mellan dem, och vilka olika applikationer inom nätverksmiljöer som de används till.

Läs mer >
Transceiver Blogs

Formfaktorer för optiska transceivers – en tillbakablick

Låt oss göra en tillbakablick på formfaktorer för optiska transceivers och de som fortfarande finns tillgängliga och används idag.

Läs mer >
Transceiver Blogs

PAM4 – nästa steg mot högre överföringshastighet

För att få ett kostnadseffektivt sätt att kunna nå och överföringshastighet på 56 Gbit / s per våg eller mer måste vi öka antalet bitar som vi skickar i varje symbol. Detta är där fjärde nivån PAM4 kommer in i bilden.

Läs mer >
WDM Solutions

Kompletta WDM-lösningar framtagna av specialister

Fullända din WDM-lösning med hjälp av Pro Optix sortiment av WDM-multiplexers. Vi erbjuder allt från standardlösningar till hög- och ultrahögdensitetslösningar.

Läs mer >
Transceiver Blogs

Välj rätt WDM-transceiver för ditt projekt – 5 användbara fakta

WDM gör det möjligt för företag och operatörsnätverk att maximera fiberinfrastrukturens kapacitet genom att överföra ett antal optiska signaler över en enda optisk fiber med hjälp av lasrar av olika våglängder.

Läs mer >
Fiber Optical Solutions

Kundportal – en sökfunktion för hela vår produktportfölj

Genom att skapa ett konto i vår kundportal får du direkt tillgång till aktuella prisuppgifter, lagerstatus och fraktalternativ för hela världen.

Besök vår kundportal >
 

Prenumerera på nyhetsbrev