Följ oss på LinkedIn Kontakta oss Optiska Nyheter Bli Kund

Coherent Transceivers

Förbättra bandbredden på korta och långa DWDM-nätverk med justerbara coherent tranceivers

Genom sin förmåga att överföra terabit data upp till 3000 kilometer, har coherent optical transceivers använts i långdistanstelekommunikation men blir nu standard även för kortare avstånd och högbandbreddsanslutningar i metronät och mellan datacenter.

Coherent transceivers har lasrar som är avstämbara för att uppnå olika optiska våglängder och erbjuder en flexibel lösning för att säkerställa att den fulla DWDM-kapaciteten används. Coherent transceivers hade tidigare patentskyddad design, men följer nu MSA-standarder, såsom CFP2-DCO och 400G ZR/ZR+.

Coherent Transceivers

100G/200G CFP2-DCO, 2000 km, Tunable Coherent, DDM, LC Duplex, Singlemode

Pro Optix sortiment av coherent optical transceivers

 

Pro Optix-serie av CFP2-DCO tranceivers ger standarddatahastigheter på 100G till 200G och har ytterligare fler alternativ. Transceivrarna är designade för att täcka avstånd från 10 km upp till 3000 km i förstärkta långdistanssystem med LC Duplex-kontakter.

+ Se våra coherent transceivers

Med en ökad efterfrågan på mer och mer resurskrävande applikationer såsom AI, maskininlärning och virtuella lösningar krävs det att datacenter kan hantera en mycket större mängd datatrafik.

Pluggable coherent optical transceivers finns nu tillgängliga för högre bandbredder upp till 400G, som täcker avstånd på mellan 120km och 480km. Utvecklingen av 800G coherent optical transceivers är inte heller långt borta.

Coherent Transceivers

Kan justeras till olika våglängder

Hög bandbredd (100G / 200G / 400G)

Långdistans upp till 3000 km

Coherent Optical Transceivers – för kort- och långdistansapplikationer

Coherent optics utvecklades för att möta utmaningen med ökade krav på datatrafik och gränsen för antalet våglängder som kunde användas i DWDM-överföring. Genom att använda en högre moduleringsteknik känd som ” polarization multiplexing” kan ”, coherent transceivers sända mer data på en och samma våglängd, över ett enda fiberstrå och med större avstånd.

Coherent optical transceivers används i ett brett spektrum av applikationer allt från datacenterlänkar, tunnelbanenät till långdistans- och undervattenslänkar. Från början hade Coherent optical transceivers patentskyddad design, men följer nu MSA-standarder, såsom CFP2-DCO och den senaste QSFP56-DD 400G ZR/ZR+.

Coherent Transceivers

Data till datacenter

Coherent Transceivers

Tunnelbanenätverk

Coherent Transceivers

Långdistans och under vatten

Garanterad kompabilitet med optiska transceivers

Pro Optix erbjuder en rad CFP2-DCO-standard coherent optical transceivers, designade och tillverkade för att uppfylla Multi Source Agreement (MSA), vilket säkerställer full Infinera (Transmode)-kompatibilitet och uppfyller tillverkarens garantikrav.

Vi kan också erbjuda de allra senaste 400G QSFP56-DD ZR och ZR+ pluggable coherent transceivrarna för avstånd på 120 och 480 kilometer.

Alla Pro Optix transceivrar kommer med garanterad kompatibilitet, med 3-års eller livstidsgaranti och är testade och tillverkade enligt ISO-standard.

AVAYA
CALIX
CHECK POINT
CIENA
CORIANT
D-LINK
EDGE CORE
EOPTOLINK
EXTREME
FORTINET
INFINERA
MELLANOX
PALO ALTO
QLOGIC
UBIQUITI
WATCHGUARD
WAYSTREAM
GENERIC
WDM Experts

Projektsupport för WDM

Pro Optix-teamet finns tillgängligt för att hjälpa dig med projektutvärdering, specifikationer, anpassning och installation. Vi kan hjälpa dig att uppnå maximal prestanda och få bästa ROI på ditt projekt. Kontakta oss och ta del av vår omfattande WDM-kunskap.

Kontakta Pro Optix-teamet här >>

Läs mer om WDM-fiberoptik bland våra bloggar

 
Transceiver Blogs

Lär dig mer om laser – hjärtat i fiberoptiska transceivers

Läs mer om olika typer av lasrar som är nyckelkomponenten i fiberoptiska transceivers. Dessa påverkar både kostnad och överföringsavstånd.

Läs mer >
Transceiver Blogs

Vilka är skillnaderna mellan SFP, SFP+ och SFP28 transceivers?

Det finns en mängd olika SFP-transceivers tillgängliga på marknaden. I den här artikeln tar vi en titt på skillnaderna mellan dem, och vilka olika applikationer inom nätverksmiljöer som de används till.

Läs mer >

Transceiver Download

 

Prenumerera på nyhetsbrev