Följ oss på LinkedIn Phone icon Kontakta oss Optiska Nyheter Bli Kund

800G Transceivers

Superhögpresterande 800G fibertransceivers

800G Transceivers

Hantera ökande datakrav med 800G-transceivers

I takt med att dataanvändningen fortsätter att öka kraftigt, drivet av faktorer som molntjänster, videostreaming och avancerade datacenter, växer behovet av ännu snabbare optiska lösningar. 800G optiska transceivrar representerar toppen av fiberoptisk prestanda, och de blir allt viktigare på marknaden.

Pro Optix ligger i framkant av denna teknologiska framfart och erbjuder ett sortiment av 800G optiska transceivrar som är kompatibla med ledande leverantörer. Vårt urval omfattar QDD och OSFP optiska transceivrar, med de senaste modellerna som utformats för att möta de ökande kraven från datacenter och stadsnät. Dessa högpresterande transceivrar är redo att revolutionera dataöverföringen i en tid då hastighet och kapacitet är av största vikt.

+ Visa 100G Transceivers    + Visa 200G Transceivers
 
+ Visa 400G Transceivers    + Visa 800G Transceivers

Optiska QDD-transceivers

 

QDD hänvisar till QSFP-DD-standarden (Quad Small Form Factor Pluggable Double Density) som lanserades 2019 och använder en formfaktor som också är bakåtkompatibel med andra versioner av QSFP. Den har en extra rad med kontakter som ger ett elektriskt gränssnitt med 8 banor för att möjliggöra höghastighetslösningar. De åtta spåren möjliggör datahastigheter på upp till 800 Gbps och ansluts till LC och MPO-16, och den introducerade också en ny kontakt – CS-kontakten. Med 2 x CS Duplex på en transceiver som kan användas i breakout- och aggregerings-applikationer. QSFP-DD möjliggör datahastigheter på 400 Gbps och 800 Gbps.

Optiska OSFP-transceivers

 

OSFP (Octal Small Form Factor Pluggable)-transceivers är avancerade optiska moduler avsedda för höghastighetsdataöverföring i datacenter och nätverksmiljöer. De är kända för sin kompakta storlek och stöd för snabba, långdistansanslutningar. OSFP-sändtagare kan nå datahastigheter på upp till 800 G och är lämpliga för olika Ethernet- och optiska nätverkstillämpningar. Dessa moduler är mycket mångsidiga och kan användas i olika nätverksutrustningar, vilket gör dem till ett värdefullt val för organisationer som söker högpresterande lösningar för sina datakommunikationsbehov.

Snabblänk till specifik 800G-produkt:


 

Vårt 800G Transceiversortiment

Transceiverteckenförklaring:

 
HastighetHastighet
VåglängdVåglängd
RäckviddRäckvidd
Power BudgetPower Budget
SM/MMSM/MM
Laser/SändareLaser/Sändare (Tx)
MottagareMottagare
KontaktKontakt

QDD 800G DR1 Optiska Transceiver

QDD 800G DR1

QDD 800G DR1
Kundportal >

Speed 800GBASE-DR1 SMM/MM SM
Wavelength 1310nm Speed EML
Reach 10km Receiver TIA
Power Budget 4.8dBm (max) Connector MPO-16
MPO-16 Cables

MPO-16 Cables
Kundportal >

QDD 800G DR8+ Optiska Transceiver

QDD 800G DR8+

QDD 800G DR8+
Kundportal >

Speed 800GBASE-DR8 SMM/MM SM
Wavelength 8 x 1310nm Speed EML
Reach 2km Receiver TIA
Power Budget 5.1dB Connector MPO-16
MPO-16 Cables

MPO-16 Cables
Kundportal >

QDD 800G DR8 Optiska Transceiver

QDD 800G DR8

QDD 800G DR8
Kundportal >

Speed 800GBASE-DR8 SMM/MM SM
Wavelength 8 x 1310nm Speed EML
Reach 500m Receiver TIA
Power Budget 5.1dB Connector MPO-16
MPO-16 Cables

MPO-16 Cables
Kundportal >

Optical Peace of Mind från Pro Optix

Pro Optix ser till att alla produkter är kompatibla, noggrant testade, ISO certifierad produktion och Fair Trade. Det innebär att vi tar ansvar för hur våra produkter är tillverkade och att de fungerar som utlovat med garantier från 3 år till livstid. Precis som övriga lagerhållna Pro Optix produkter kan vi leverera samma dag.

kompatibelt
100%
kompatibelt
garantier
Omfattande
garantier
Teknisk support
Support på plats
& Teknisk support
Stort lager
Stort lager /
leverans samma dag
ISO certifierad
ISO certifierad
produktion
Remote omkodning
Remote omkodning med
uppdaterad kod-databas
 
 
 
 

Prenumerera på nyhetsbrev