T: +46 (0) 8-120 477 50 | E: sales@prooptix.se
 
 
 
Trusted Partner

BRETT PRODUKTSORTIMENT MED
ISO-CERTIFIERAD TILLVERKNING

 

Det breda produktsortimentet ger oss möjlighet att erbjuda lösningar som är anpassade till kundens specifika krav. Vi kan garantera kompabilitet och hög kvalitet samt ge garantier då alla våra tillverkare är ISO-certifierade. Vi också har en strikt utvärderingsprocess av nya produkter för att garantera att våra kunder erbjuds marknadens bästa produkter och lösningar.

Fiberoptiska Transceivers

Fiberoptiska Transceivers

 

Pro Optix erbjuder högkvalitativa transceivers med hastighet upp till 400G och räckvidd upp till 120 km till nätoperatörer, telekomoperatörer, integratörer samt stora och små företag i olika branscher.

Läs mer
Fiberoptiskt kablage

Fiberoptiskt Kablage

 

Vi har ett stort lager av singlemode fiber OS1 och OS2; multimode fiber OM1, OM3 och OM4. Alla fiberkablage finns tillgängliga i olika längder och anslutningar enligt dina önskemål.

Läs mer
 
DAC AOC Kablage

MPO / MTP Lösningar

 

Traditionellt fiberkablage tar mycket utrymme och kan vara svårt att hantera. MPO/MTP kabelsystem erbjuder en praktisk lösning på problemet. Pro Optix har kompletta MPO/MPT system med färdigkopplade OM3, OM4 samt singlemode OS1 eller OS2 fiberkablage.

Läs mer
MPO/MTP Lösningar

CWDM, DWDM & MUX Multiplexers

 

Vi har CWDM multiplexers från 2 till 18 kanaler samt DWDM upp till 40 kanaler. Tekniska specifikationer och formfaktor kan kundanpassas enligt dina önskemål.

Läs mer
 
Nätverkskablar

Nätverkskablar
 

 

Pro Optix erbjuder Cat. 6 nätverkskablage av hög kvalitet i olika längder. Cat 6 klarar bandbredden 250 MHz och överföringshastigheter upp till 10Gb/s.

Läs mer
MPO/MTP Lösningar

DAC & AOC
Kablage

 

Direct attached koppar (DAC) är ett kostnadseffektivt alternativ till standardlösningar för 10G, 25G, 40G och 100G fiber med separat transceiver och fiberkablage på korta avstånd. DAC är kostnadseffektivt samt förenklar hanteringen av produkter avsevärt i installationsfasen.

Läs mer
 
Mediakonverterare

Mediakonverterare
 

 

En mediakonverterare är en nätverksenhet som gör det möjligt att ansluta två olika medietyper, såsom twisted pair med fiberoptik – t.ex. ansluta fiberoptiskanätverk med befintliga kopparbaserade nätverk.

Läs mer
UPS

UPS
 

 

Pro Optix är officiell distributör för Socomec som tillhandahåller kraftförsörjning, kraftstyrning och kraftsäkerhet till återförsäljarpartners och tjänsteleverantörskunder.

Läs mer
 
Pro Coder

Pro
Coder

 

Pro Optix Pro Coder används för omkodning av transceivers. Den lämpar sig för datacenter och nät då den ger installatörer och tekniker ute i fält en otrolig flexibilitet – transceivers kan omkodas efter det behov som för närvarande finns.

Läs mer
 

Prenumerera på nyhetsbrev