Följ oss på LinkedIn Kontakta oss Optiska Nyheter Bli Kund

Lifco förvärvar Pro Optix

För oss är det här såklart stora nyheter att vi har fått Lifco som ny ägare sedan den 1 juli. Vi blir nu del av en större koncern. Lifco äger cirka 140 företag i 26 länder och 2016 uppgick koncernens nettoomsättning till 9 miljarder kronor. Pro Optix förblir dock samma företag med oförändrat team som driver det dagliga.Filosofin är att vi förblir det snabba, lilla, flexibla och personliga företaget men med större resurser i ryggen. På lång sikt kommer det stärka vår konkurrenskraft och skapa nya möjligheter för oss och för dig som kund och partner. Lifco förvärvade även Fiberworks i Norge i juli och vi kommer att ha ett samarbete inom Lifco-koncernen för att stärka vår konkurrenskraft och vårt erbjudande. Kontakta gärna någon i Pro Optix-teamet om ni har några frågor eller vill ha mer information.
 
Prenumerera
 
 

Du kanske också är intresserad av...

 
Viktiga fakta som guidar dig vid val och installation av MPO-kablar och kontakter för att säkerställa en lyckad MPO- Lösning. Läs mer >
Det finns en mängd olika SFP-transceivers tillgängliga på marknaden. I den här artikeln tar vi en titt på skillnaderna mellan dem, och vilka olika applikationer inom nätverksmiljöer som de används till. Läs mer >
Här tittar vi på fem viktiga fördelar till att investera i MPO/MTP — om du inte redan har gjort det. Läs mer >
Låt oss göra en tillbakablick på formfaktorer för optiska transceivers och de som fortfarande finns tillgängliga och används idag. Läs mer >
Nordiskt TV-Bolag
Våra Produkter

Våra Produkter för Fiberoptiska Anslutningar

Det breda produktsortimentet ger oss möjlighet att erbjuda lösningar som är anpassade till kundens specifika krav. Vi kan garantera kompabilitet och hög kvalitet samt ge garantier då alla våra tillverkare är ISO-certifierade.

+ Läs mer
From One To Another
We Support

From One to Another

Pro Optix är stolta över att stödja välgörenhetsorganisationen From One To Antoher. Organisationen gör ett viktigt arbete genom att ge stöd och utbildning till kvinnor i Kenya.
 

+ Läs mer
 

Prenumerera på nyhetsbrev