Följ oss på LinkedIn Phone icon Kontakta oss Optiska Nyheter Bli Kund

Kunskapscenter för fiberoptiska nätverk

Hitta resurser som har skapats av Pro Optixs fiberoptiska nätverksspecialister. Vi utvärderar kontinuerligt nya verktyg som skulle kunna vara användbara i branschen. Hittar du inte det du söker kontakta oss gärna så hjälper vi dig.

Branschblogg

 
Transceiver Blogs

Fem viktiga fakta om PON och utvecklingen av GPON-teknik till 10G PON och XGS PON

I den här artikeln ska vi gå på djupet i GPON-tekniken och bland annat avhandla de senaste 10G PON-standarderna (XG-PON och XGS PON) samt NG-PON2.

Läs mer >
Transceiver Blogs

Grunderna för passiva optiska nätverk (PON)

Behovet av tillgång till mer bandbredd till bostäder och företag är stadigt, och PON är därför viktigt för fiber till hemmet (FTTH)och fiber till byggnaden (FTTB) Läs bloggen och få reda på mer >

Läs mer >
Transceiver Blogs

Var och när ska man använda AOC (Active Optical Cable)?

Låt oss ta en djupare titt på AOC för att förstå skillnaderna mellan AOC och DAC och vad du bör tänka på vid användning av denna kostnadseffektiva och snabbinstallerade kabellösning.

Läs mer >
 

Guider och material för nedladdning

 

Optical Network Download

Optical Network Download

Optical Network Download

Optical Network Download

Optical Network Download

Filmer och animeringar

 
Optical Networking
Optical Networking
Optical Networking
Optical Networking

Fiberoptiska case studies

 
Optical Networking
Media

Case study av DWDM-multiplexer och 100G-sändtagare

Läs mer om hur en nordisk Broadcaster använde en lösning med 100G tranceivers tillsammans med passiva DWDM multiplexers för att öka bandbreddsprestandan och förbättra anslutningen mellan webbplatser.

Läs mer >
Optical Networking
Education

MPO-lösningar för datacenters

Läs mer om MPO-lösningen Linköpings universitet implementerade som hjälpte till att förbättra både uppkopplingen och möjliggjorde en mer kostnadseffektiv hantering vid underhållsarbete.

Läs mer >
Optical Networking
Teknologi

Dubbelriktade tranceivers för uppgraderad fiber till hemmet

Ta del av hur Pro Optix hjälper till att leverera och uppgradera i ett regionalt bredbandsprojekt, från koppar till fiber i över 5 000 hem per år.

Läs mer >
Customer Portal

Kundportal

Har Du Registrerat Dig På Vår Kundportal?

Pro Optix kundportal är ett effektivt verktyg för kunder och partners. För att du som kund ska få maximal nytta och uppleva vår portal som lättanvänd, arbetar vi kontinuerligt med förbättringar och vidareutveckling av portalen.

+ Läs mer
Fiber Optic Products

Våra Produkter

Våra Produkter för Fiberoptiska Anslutningar

Det breda produktsortimentet ger oss möjlighet att erbjuda lösningar som är anpassade till kundens specifika krav. Vi kan garantera kompabilitet och hög kvalitet samt ge garantier då alla våra tillverkare är ISO-certifierade.

+ Läs mer
 

Prenumerera på nyhetsbrev