Av de 774 miljoner människor i världen som inte är läs- och skrivkunniga är två tredjedelar kvinnor. Eftersom en utbildning är en av grundstenarna för välstånd, hälsa och jämställdhet i samhället har vi valt att satsa på just utbildning.
Att valet föll på just FOTA som samarbetspartner var ganska enkelt med tanke på att de är en ideell ickevinstdrivande organisation av effektiv storlek där största möjliga andel av pengarna går dit de behövs, nämligen på plats i Kenya.
Pro Optix skänker en relativt liten summa pengar varje år men med hjälp av vårt bidrag kan ett nytt FOTA center etableras och utbilda fler och ta in fler studenter till sina utbildningar. Utbildningen skapar nya möjligheter och leder ofta till lokalt entreprenörskap vilket i sin tur ger familjer mat på bordet. Något så basalt men som inte är helt självklart!
Samarbetet med FOTA utvecklas löpande och vi hoppas att det skall inspirera andra till att ta en kontakt. Vi kommer att få följa projektet nere Mgombezi, Kenya och vill ni ha mer information så är ni varmt välkomna att ta kontakt Pro Optix.

Under många år användes koherent optisk teknik främst i stora transportnät för telekomoperatörer.
Läs mer >
Pro Optix har glädjen att meddela att vi har erhållit certifiering enligt ISO 9001:2015 och ISO 14001:2015.
Läs mer >
Vad är dämpning i optisk fiber? Lär dig hur dämpning i optisk fiber påverkar transceivers, länkbudgetar och långsiktiga OPEX i aktiva nätverk.
Läs mer >
Det breda produktsortimentet ger oss möjlighet att erbjuda lösningar som är anpassade till kundens specifika krav. Vi kan garantera kompabilitet och hög kvalitet samt ge garantier då alla våra tillverkare är ISO-certifierade.
+ Läs mer
Pro Optix erbjuder sina återförsäljare en rad olika tjänster som adderar värde och maximerar möjligheterna för ÅF att öka försäljningen. Värdeadderande tjänster för återförsäljare inkluderar nätverksdesign, testlabb för fiberoptiska lösningar, logistik- och leveranslösningar, marknadsföringsstöd med mera.
+ Läs mer