Följ oss på LinkedIn Kontakta oss Optiska Nyheter Bli Kund

Pro Optix är stolta över att samarbeta med och fortsatt ge vårt stöd till From One To Another

FOTAPro Optix är stolta över att samarbeta med och fortsatt ge vårt stöd till From One To Another (FOTA). Vårt bidrag möjliggör arbetet med att lokalt skapa hållbara samhällen och arbeta för alla flickors rätt till utbildning. Drygt 85% av vårt bidrag går direkt till projekten i Kenya där FOTA, etablerar och utvecklar nya center. Centret blir sedan själva navet i att kunna tillhandahålla utbildning inom sjukvård, språk och affärsmannaskap. Kvinnornas kunskap sprids och det är inspirerande att se hur hela samhällen kan ta fart med hjälp av detta!

FOTA kunde nyligen stolt konstatera att hela 73 procent av de flickor som deltagit i utbildning valt att gå vidare till fortsatta studier, på antingen college eller universitet. Ett fantastiskt utfall som visar på vilken effekt FOTAs insats har.

Med den framgången och alla möjligheter det ger hoppas vi att fler företag som oss blir inspirerade att ta kontakt med FOTA. Så lite kan göra så mycket! Läs mer om projektet.

 
Prenumerera
 
 

Du kanske också är intresserad av...

 
Viktiga fakta som guidar dig vid val och installation av MPO-kablar och kontakter för att säkerställa en lyckad MPO- Lösning. Läs mer >
Det finns en mängd olika SFP-transceivers tillgängliga på marknaden. I den här artikeln tar vi en titt på skillnaderna mellan dem, och vilka olika applikationer inom nätverksmiljöer som de används till. Läs mer >
Här tittar vi på fem viktiga fördelar till att investera i MPO/MTP — om du inte redan har gjort det. Läs mer >
Låt oss göra en tillbakablick på formfaktorer för optiska transceivers och de som fortfarande finns tillgängliga och används idag. Läs mer >
Nordiskt TV-Bolag
Våra Produkter

Våra Produkter för Fiberoptiska Anslutningar

Det breda produktsortimentet ger oss möjlighet att erbjuda lösningar som är anpassade till kundens specifika krav. Vi kan garantera kompabilitet och hög kvalitet samt ge garantier då alla våra tillverkare är ISO-certifierade.

+ Läs mer
From One To Another
We Support

From One to Another

Pro Optix är stolta över att stödja välgörenhetsorganisationen From One To Antoher. Organisationen gör ett viktigt arbete genom att ge stöd och utbildning till kvinnor i Kenya.
 

+ Läs mer
 

Prenumerera på nyhetsbrev