T: +46 (0) 8-120 477 50 | E: sales@prooptix.se
 
 
 

Pro Optix
400G Transceivers

400G Transceivers
 
400G Transceivers

Ökad datamängd driver hastighet

Pro Optix analyserar kontinuerligt den fiberoptiska marknaden och säkerställer att vi kvalitetsutvärderar och ger bästa möjliga service till våra kunder. Med ständigt ökande krav på dataanvändning drivet av molnapplikationer, streamingtjänster, online-spel samt nya avancerade datacenter och sammankopplade serverkluster finns det behov av allt snabbare optiska lösningar. 400G tranceivers är den absolut senaste teknologin men vi ser redan ett behov från marknaden.

Pro Optix
400G Transceivers

 

QSFP 400G Transceivers

Pro Optix kan erbjuda 400G transceivers kompatibla med Cisco, Juniper, Huawei, Google och Arista. Fler kompatibla fabrikat kommer att finnas tillgängliga inom kort. Tillsammans med 400G kommer även en ny formfaktor för optiska tranceivers vid namn OSFP (Octal Small Formfactor Pluggable) som tillsammans med QSFP-DD nu utgör Pro Optix 400G-utbud – se tabell nedan för det aktuella sortimentet av 400G tranceivers.

Vill du hålla dig uppdaterad om utvecklingen kring 400G? Skriv upp dig på vår mejllista eller besöka vår kundportal och webbplats för uppdateringar kring lanseringen av 400G. Se även information om 200G-tranceivers här >

 

QSFP-DD 400G Fiberoptiska Transceivers

QSFP-DD är en förkortning för Quad Small Form Factor Pluggable. Dess optiska interface stödjer åtta 50G-kanaler med NRZ-modulering eller fyra 100G-kanaler med PAM4-modulering och dess elektriska interface har åtta 50G-kanaler med PAM4-modulering. Detta möjliggör dataöverföringshastigheter upp till 400G över aktiva optiska kablar och fiberkablar med parallell multi-mode samt parallell och duplex single-mode. QSFP-DD är även bakåtkompatibel med 100G QSFP28 samt 40G QSFP+ och standarden är utformad för att användas med flera olika kontakttyper inklusive MPO-12, MPO-16, duplex LC och dubbel CS. Pro Optix erbjuder just nu QSFP-DD-tranceivers med en räckvidd upp till 10km såväl som QSFP-DD-baserade aktiva optiska kablar.

OSFP 400G Fiberoptiska Transceivers

OSFP är en förkortning för Octal Small Form Factor Pluggable och en är ny tranceiverformfaktor utvecklad för 400G. Dagens krav på högre hastigheter kräver komponenter som använder mer kraft och genererar mer värme, detta är anledningen till att OSFP är något bredare och djupare än QSFP-DD vilket innebär maximalt 36 portar och 14,4 Tbps per RU. Precis som för QSFP-DD har dess elektriska interface åtta 50G-kanaler med PAM4-modulering och dess optiska interface stödjer åtta 50G-kanaler med NRZ-modulering eller fyra 100G-kanaler med PAM4-modulering. OSFP-standarden är utformad för att användas med många olika kontaktyper inklusive MPO-12, MPO-16, duplex LC och dubbel CS. Pro Optix erbjuder just nu OSFP-tranceivers med en räckvidd upp till 10km såväl som OSFP-baserade aktiva optiska kablar.

   
Product Data rate (Gbit/s) Tx Rx Max power Reach Temp © Connector Modulation Protocol
QSFP-DD AOC 400G 850 VCSEL PIN 9W (each QSFP-DD) 1-100m 0-70 PAM4
QSFP-DD SR8 400G 850 VCSEL PIN 10W 100m 20-60 MPO-16 PAM4 400GBase-SR8
QSFP-DD DR4 400G 1310nm EML PIN 12W 500m 0-70 MPO-12 PAM4 400GBase-DR4
QSFP-DD FR4 400G CWDM4 EML PIN 12W 2km 0-70 Duplex LC PAM4 400G-FR4
QSFP-DD LR4 400G CWDM4 EML PIN 12W 10km 0-70 Duplex LC PAM4 400G-LR4
OSFP AOC 400G 850 VCSEL PIN 10W (each OSFP) 1-100m 0-70 PAM4
OSFP SR8 400G 850 VCSEL PIN 12W 100m 0-70 MPO-16 PAM4 400GBase-SR8
OSFP PSM8 400G 1550 PIC PIC 9W 300m 20-52 MPO-16 PAM4 400G-PSM8
OSFP 2xFR4 2x200G CWDM4 EML PIN 12W 2km 20-60 Dual CS PAM4 2 x 200GBase-FR4
OSFP DR4 400G 1310nm EML PIN 12W 500m 0-70 MPO-12 PAM4 400GBase-DR4
OSFP FR4 400G CWDM4 EML PIN 12W 2km 0-70 Duplex LC PAM4 400G-FR4
OSFP LR4 400G CWDM4 EML PIN 12W 10km 0-70 Duplex LC PAM4 400G-LR4
OSFP Arista and Google
QSFP-DD Cisco, Huawei, and Juniper

JAG VILL VETA MER, KONTAKTA MIG!

 

Fyll i nedan eller ring oss på: 08-120 477 50

 
Optical Transceivers

Besök vår
kundportal för
fler produkter
från Pro Optix

 
+ LÄS MER
 
 
 

Prenumerera på nyhetsbrev