T: +46 (0) 8-120 477 50 | E: sales@prooptix.se
 
 
 

Core to Edge

 

FIBEROPTISKA LÖSNINGAR

 
 
+ Läs Mer
FTTH-Box
NYHET: FTTH-Box

För anslutning av fiber till hem eller företag
Lätt att installera, liten smidig design

200G Transceivers
NYHET
200G TRANSCEIVERS

Var redo för krav på ökad hastighet

Pro Optix Pro Coder
NYHET: PRO CODER

Snabb och enkel omkodning av transceivers

SFP, CSFP, SFP+, SFP28, XFP, QSFP+, QSFP28
Omkodning till de flesta nätverksleverantörerna
Ändra kanal på tunable DWDM transceivers
Fjärrdiagnostik och manuell omkoding av transceivers

Fiberoptiska Lösningar
Din Trygghet

Garanterad kompabilitet
Garantier anpassade efter dina behov
ISO-certifierad tillverkning
Kvalitetssäkrade produkter

Fiberoptiska Lösningar
LAGERHÅLLNING

Leverans samma dag
Stortutbud av kablar för leverans
Stort lager

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Slider

Om Pro Optix

Din Leverantör av Fiberoptiska LÖSNINGAR

Pro Optix levererar fiberoptiska lösningar på den europeiska marknaden, från kärnan i ditt datacenter ända ut till sista anslutningspunkt i ert nät. Vårt produktsortiment består av fiberoptiska transceivers, fiberkablage, multiplexers, mediakonverterare, test- och mätutrustning samt UPS:er. LÄS MER >

 
ISO-certifierad
ISO-certifierad
tillverkning
Icon
Fler än 2 000
kvalitetssäkrade produkter
Di Gasell
Di Gasell
& Superföretag
Lifco Group
Del av
Lifco Group
 
 
+ Följ Pro Optix på LinkedIn
 

Produkter

Lösningar för optiska nätverk

 
Optiska Transceivers

Optiska Transceivers

Högkvalitativa transceivers med hastighet upp till 400G och räckvidd upp till 120 km.
Läs mer >

Pro Coder

Pro Coder

Med Pro Optix Pro Coder kan du enkelt koda om dina transceivers.
Läs mer >

Fiberkablage

Fiberkablage

Stort sortiment av single- och multimode fiberkablage samt kundanpassade lösningar.
Läs mer >

MPO/MTP Lösningar

MPO/MTP Lösningar

Kompletta MPO/MTP-system med färdigkontakterade multi- eller singlemode fiberkablar.
Läs mer >

 
CWDM/DWDM Multiplexers

CWDM/DWDM Multiplexers

Vi har CWDM multiplexers från 2 till 18 kanaler, samt DWDM upp till 40 kanaler.
Läs mer >

Nätverkskablar

Nätverkskablar

Pro Optix erbjuder Cat. 6 nätverkskablage av hög kvalitet i olika längder.
Läs mer >

DAC/AOC Kablar

DAC/AOC Kablar

Kostnadseffektiva DAC/AOC-lösningar med låg vikt och liten strömförbrukning.
Läs mer >

Media-konverterare

Media-konverterare

Transition Networks och Planet har ett brett sortiment av mediakonverterare från koppar till fiber eller fiber till fiber.
Läs mer >

 
UPS

UPS

Pro Optix är officiell distributör för Socomec som tillhandahåller kraftförsörjning, kraftstyrning och kraftsäkerhet.
Läs mer >

FTTH-Box

FTTH-Box

Lättanvänd och smidig lösning för skarvning och terminering av fiber till hemmet eller företaget.
Läs mer >

 
 
 
+ Se alla produkter
 
Hos Pro Optix

Pro Optix 100G Lösningar

100G är den framtida standarden, som ledande leverantör av fiberoptiska anslutningslösningar vill vi vara säkra att vi kan leverera den senaste och bästa teknologin till våra kunder. Vårt sortiment av 100G transceivers finns för olika formfaktorer bl.a. CFP, CFP2 och QSFP28. Alla produkter täcks dessutom av garantier och support för att ge våra kunder trygghet.

+ Pro Optix Transceivers
100G Lösningar
 
 
Nordiskt TV-Bolag
Kundcase

Nordiskt TV-Bolag

En av nordens största TV bolag har tillsammans med Pro Optix tagit fram en lösning för att öka bandbredden mellan företagets siter. Bolaget använder en lösning med 100G optik tillsammans med DWDM multiplexer för att kraftigt öka på bandbredden mellan olika hubbar samt säkerställa viktig redundans. Behovet av ökat bandbredd växer ständigt och med den här lösningen säkerställer man detta och möjliggör slutligen leverans till kund.

+ Läs hela kundcaset
From One To Another
We Support

From One to Another

Pro Optix är stolta över att stödja välgörenhetsorganisationen From One To Antoher. Organisationen gör ett viktigt arbete genom att ge stöd och utbildning till kvinnor i Kenya. Vårt bidrag möjliggör arbetet med att lokalt skapa hållbara samhällen och arbeta för alla flickors rätt till utbildning i Kenya.
 
 

+ Läs mer

Nyheter

Från Pro Optix

 
 
Trippel Team Tillväxt på Pro Optix 29 augusti, 2019 - Vi är stolta över att kunna presentera tre nya medarbetare till teamet på Pro Optix – Johannes Renfors, Baziyan Safari och Charles Giege.
Nyheter från Pro Optix Pro Optix levererar MPO-lösning till Linköpings universitet 26 juni, 2019 - MPO-lösningen förenklar och skapar en flexibilitet vilket matchar den ambition man haft från LiU att bygga ett datacenter som står väl rustat för framtiden.
Pro Optix News Pro Optix tecknar samarbetsavtal med Dustin 14 juni, 2019 - Pro Optix och Dustin har nyligen tecknat ett samarbetsavtal som innebär att Dustin nu kommer att erbjuda Pro Optix sortiment av fiberoptiska produkter till sina kunder.
 
 
+ Läs mer
 
 

Prenumerera på nyhetsbrev