T: +46 (0) 8-120 477 50 | E: sales@prooptix.se
 
 
 
MPO/MTP

Specialister på MPO/MTP-lösningar för högprestanda nätverk

 

MPO (Multi-fibre push on) ger ett flertal fördelar för datacenter. En av fördelarna är att hanteringen av kablage för rack förenklas då MPO-lösningen kräver avsevärt färre kablar. Det innebär färre komponenter att hantera och färre kablar som kan störa kylningen. MPO är ett moduluppbyggt system vilket gör det snabbt och enkelt att utöka kapacitet och nätverk. En snabbare och smidigare installation ger kostnadseffektivitet som möjliggör högre hastigheter.

 

MPO/MTP-Lösning

 
 
 
MPO Rackpaneler

MPO/MTP Kablar

Färdigkontakterade patchkablar; 8, 12 eller 24 fiber. OS2 eller OM4, OM5.
 
+ LÄS MER
 
 
MPO Breakout

MPO/MTP Breakout

Breakout som vanligtvis delas till 8-24 LC kontakter.
 
+ LÄS MER
 
 
MPO/MTP Trunkkablar

MPO/MTP Trunkkablar

Trunkar med singelmode eller multimode, alla kontakttyper, 12, 24, 48 eller 72 fiber, typ A, B & C.
 
+ LÄS MER
 
MPO Kassetter

MPO/MTP Kasetter

Kan specas MPO till MPO eller MPO till LC 6, 12 eller 24 LC kontakter.
 
+ LÄS MER
 
 
MPO Chassin

MPO/MTP Chassin

Tillgängligt både för mini-kasetter samt standard kasetter, 3-12 slots.
 
+ LÄS MER
 
 
MPO/MTP Loopback

MPO/MTP Loopback

Singlemode eller multimode MPO/MTP loopbacks, passar alla kontakttyper och alla fibertyper.
 
+ LÄS MER
 
 
 
 
 
 
 

Fördelar med MPO/MTP

 
 
Fördelar med MPO/MTP

Snabb och
enkel
installation

Fördelar med MPO/MTP

Ordning och
reda på kablar

Fördelar med MPO/MTP

Sparar
utrymme i
racken

Fördelar med MPO/MTP

Sparar tid –
enkelt att göra
ändringar av
anslutningar

Fördelar med MPO/MTP

Tillförlitlig
prestanda

Fördelar med MPO/MTP

Lätt att utöka
kapacitet

Fördelar med MPO/MTP

Minimerad risk –
Ingen svetsning på plats!

 
MPO/MTP-Lösningar

MPO-MTP

 

Traditionella fiberkabellösningar tar ofta mycket plats i datacenter och blir därför efterhand svåra att hantera när antalet kablar ökar. MPO-kablaget minskar antalet kabelanslutningar, MPO-kablar samlar 8, 12 eller 24 fiber i en kontakt. Det ger en kostnadseffektiv lösning och sparar utrymme för fler fiberanslutningar samt ger en snygg och ordnad installation. MPO/MTP blir vanligare och är numera den kontakt som används i flera olika typer av transceivers. Genom att kombinera MPO-kabel tillsammans med MPO-Kassett så får man ett modulärt system som kan byggas ut efter hand samt modifieras i takt med att behovet förändras över tid.

 
MPO/MTP-Lösningar

Enkel anslutning sparar tid

 

Installationen av MPO-lösningar går snabbt och felfritt då alla kassetter, kablar och kontakter är testade från fabrik och kommer med testprotokoll. Det gör att man slipper långdragna systemverifieringar, svetsning på plats och risk för att fiberinstallationen dras med kvalitetsbrister – det går snabb och enkelt och är plug and play.

 
MPO/MTP-Lösningar

Tillförlitlig prestanda

 

Testprotokollen ger slutkunden en trygghet då de ger tillförlitliga siffror som kan används vid beräkningar i designlösningen. Design och faktiskt kapacitet efter installation överensstämmer därmed och risken för variation beroende på hur väl svetsning på plats utförts elimineras.

MPO-lösningar har låga förlustnivåer och bibehåller hög prestanda och tillförlitlighet, vilket moderna datacenter kräver för att kunna leverera tjänster med rätt kapacitet. Dessutom möjliggör man framtida in- och urkopplingar i moduler vilket leder till flexibilitet och möjliggör löpande utbyggnad samt servicefönster för delar av installation.

 
 
Kundcase

Linköpings Universitet

Pro Optix levererar MPO-lösning till Linköpings universitet. Lösningen ger en en förbättrad konnektivitet samt en mer kostnads effektiv…

+ HÄMTA
Support

Basic Building Blocks

Läs om vad du behöver för att komma igång med din första MPO-installation.

+ HÄMTA

Optical Peace of Mind från Pro Optix

 

Pro Optix ser till att alla produkter är kompatibla, noggrant testade, har garanti och att tillverkaren är ISO-certifierad. Alla våra Fiberkablar tillverkas i enlighet med Multi-Source Agreement (MSA) och kan precis som övriga lagerhållna Pro Optix produkter levereras samma dag.

 
100% kompatibelt
100%
kompatibelt
Omfattande garantier
Omfattande
garantier
Support på plats & Teknisk support
Support på plats
& Teknisk support
Stort lager/leverans samma dag
Stort lager /
leverans samma dag
ISO certifierad produktion
ISO certifierad
produktion
Remote omkodning med uppdaterad kod-databas
Remote omkodning med
uppdaterad kod-databas
 

VI HJÄLPER TILL MED DESIGN, INSTALLATION OCH SUPPORT

Som kund hos oss får du hjälp med design av din MPO-lösning baserat
på dina behov. Vi finns också tillgängliga för installationshjälp och
support under hela processen.

+KONTAKTA OSS GÄRNA FÖR MER INFORMATION
 

Prenumerera på nyhetsbrev