SwedenInternational   T: +46 (0)8-120 477 50   E: sales@prooptix.se
Denmark   T: +45 21 41 70 07   E: sales@prooptix.dk

Om oss

Pro Optix tillhandahåller fiberoptiska transceivers, fiberkablage, våglängdsutrustning, test- och mätinstrument samt kommunikationsutrustning för fibernätsmarknaden.

Företaget grundades 2010 med målsättningen att bli en nischad distributör inom fiberoptik, ett område där vi med lång erfarenhet besitter stor kompetens. Vi är lyhörda för marknadens krav och förändringar och ger dig som kund möjligheten att kunna påverka.

Tillsammans skapar vi långsiktiga relationer genom effektivt samarbete med högkvalitativa produkter, flexibilitet och trygghet. Dessutom har vi fantastiskt roligt på köpet!

Bland våra kunder finner du systemintegratörer, telekom- och internetoperatörer, stadsnät, kommuner, energibolag, universitet och företag.

Svenska Stadsnätsföreningen

Medlem i SSNf sedan 2011.

 

 

SOS Barnbyar

Det är ibland lätt att glömma att något så självklart som kommunikation inte är en möjlighet för alla. Kommunikation skapar relationer, värme och medmänsklighet därför valde Pro Optix att bli stödföretag redan 2011.

Vi gör skillnad!

Högsta kreditvärdighet

display

Superföretag 2015-16 och Gasell 2016

Våra produktområden

Fiber Optical Transceivers

QSFP 40G

QSFP28 / CFP2-4

Fiberkablage

DAC/AOC Kablar

MPO/MTP

Passiv WDM, våglängdsutrustning

Testinstrument optofiber

Aktiv nätverksutrustning

Socomec UPS-lösningar

Vi på Pro Optix

Jobba med oss

Techsupport / Pre-Sale

techsupport-presale

Techsupport / Pre-Sale

I ditt arbete som pre-sale kommer du att vara ett viktigt stöd för våra säljare och kunder. Du kommer att hjälpa bolagets säljare i komplexa affärer där det ställs höga krav på teknisk kompetens.
Du kommer också att vara kundens interface för teknisksupport där du stöttar kunderna vid såväl felsökning som produktval.

Partnersäljare

partnersales

Partnersäljare

Som säljare kommer du att ingå i ett säljteam om fyra säljare där du är ansvarig för partneraffären i primärt Stockholmsområdet med omnejd gällande datacenter så ansvarar säljare för hela Sverige. Du kommer att bearbeta partners och marknadsföra Pro Optix produktportfölj.
Du arbetar självständigt med hela försäljningsprocessen mot partners och har budgetansvar för din kundgrupp. Till din hjälp har du en pre-salefunktion när det krävs.
Fokus i din roll ligger på att utveckla befintliga och nya partners och långsiktiga relationer.

Kontakt

Sverige

Pro Optix
Vikdalsvägen 50
131 52 Nacka Strand

+46 (0)8-120 477 50
sales@prooptix.se


Danmark

Pro Optix ApS,
Toldbodgade 18,
5 sal, 1253 København K

+45 21 41 70 07
sales@prooptix.dk